'

Polenta
Zde se jedná částečně o recept, jak polentu připravit, částečně opravdu o radu a to především ohledně výběru mouky.
Historicky je Polenta nedílnou součástí jídelníčku v Itálii a pravděpodobně i v jiných zemích. Co se týká surovin je to pokrm velmi levný a nenáročný, který v dobách nouze chránil chudinu před hladem, když nebylo jiné jídlo. V současné době se používá především jako příloha k masitým jídlům a nebo různě zapečená nebo grilovaná se sýry nebo s jinými doplňky.Suroviny:

voda
sůl
kukuřičná mouka - tato hlavní surovina je asi na celé přípravě nejdúležitější. V různých kuchařských knihách se dočtete, že se polenta připravuje z mouky hrubé, nebo jemné a kolik vody na 1 kg se má použít. Co já osobně považuji za klíčovou informaci je to, že se musí jednat o mouku určenou na polentu - v žádném případě nelze používat např. různé jemné mouky, které prodávají v obchodech se zdravou výživou - tam jsou výsledky žalostné. Správná mouka na polentu není úplně čistě žlutá, dle mého názoru se hodí poněkud hrubší. V zemích, kde je polenta součástí jídlníčku je běžně k sehnání a je velmi levná. U nás se občas objeví v obchodech s cizokrajnými potravinami - takže je s výhodou si ji na dovolené nakoupit do zásoby.

Příprava
Zde se opět různé kuchařky předhánějí v přesných dávkách vody, soli a mouky. Podle mne je to nesmysl - každá mouka je poněkud jiná a chce různě vody nebo soli.
Podle mne je nejlepší způsob dávkování ten, že do hrnce (nejlépe teflonového) dáme tolik vody aby to byla cca 1/2 požadovaného množství kaše. Tuto vodu přivedeme do varu a osolíme dle chuti. Potom pomalu přisypáváme mouku a stále mícháme, aby nezačala tvořit hrudky. Pokud se hrudky přece jen vytvoří, přestaneme sypat mouku a nejdříve hrudky rozmícháme. Správné množství mouky je takové, aby vznikla řidší kaše, která se ještě dobře míchá. Kaše zhoustne během vaření.
Potom kaši vaříme na mírném ohni a stále mícháme. Kaše v podstatě ani nemusí bublat, spíše se prohřívá. Doba vaření je cca 40 minut, nejlépe se hotová kaše pozná po chuti, tj. že oproti neuvařené zjemní a nejsou v ní cítit zrna mouky. Dalším příznakem hotové kaše je to, že se v hrnci ochotně odlepuje od stěn.
Hotovou kaši dáme ochladit nejlépe do nějaké formy, aby dostala tvar. Je možné ji také jenom nechat v hrnci nebo rozprostřít do větší vrstvy na plech. Po ochlazení je kaše tužší, vcelku pevná a lze ji používat k další úpravě.