SPECIALITY


Tak tahle sekce je pro ty, kdo chtějí něco ...., no něco .., prostě mňam.

Najdete tady nápady pro polechtání chuťových kalíšků, předkrmy před hlavní jídla i chuťovky jen tak na zobnutí k napití.


Brambory s červíky

Nelekejte se prosím názvu - ti červíci samozřejmě nejsou skuteční, ale vzniklý pokrm na první pohled opravdu vypadá jako zelenina prolezlá velkým červem z kreslených pohádek.
Jinak se jedná o jednoduché leč atraktiví jídlo ve stylu tzv. Tapas - předkrmů, kterých se ve Španělsku vždy podává několik druhů na stůl a jedlíci si berou dle chuti z různých misek.
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Hermelín s kuřetem

Hermelín patří podle mého názoru k nejlépe použitelným potravinám. Jeho úpravy, zvláště tepelné, skýtají obrovské pole působnosti pro kombinace s různými přísadami. Od nejjednodušší úpravy, kdy obalený Hermelín osmažíme, až po dosti náročné recepty, jako je tento Hermelín vždy skýtá záruku kvalitního výsledku.
Tepelná úprava: Zapékané
Kovbojské fazole

Fazole nemají díky různým školním jídelnám a jiným veřejným stravovacím zařízením mezi lidmi příliš dobré renomé. Je pravda, že je velmi jednoduché z nich připravit levnou, nepříliš chutnou a nadýmající šlichtu. Ale dá se z nich také připravit třeba vcelku jednoduchý a chutný pokrm, který zde představuji. Jediným problémem je poměrně velká časová náročnost. A fazole jsou bohužel na jekékoliv ošizení velmi citlivé.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Matjesy v jablečné majonéze

Nápaditě připravená kombinace slaných matjesů se sladkým ovocem, zjemněná majonezou. No kdo by odolal ....
Tepelná úprava: Bez úpravy
Nakládaný Hermelín

Toto je velmi pikantní a chutná úprava sýra Hermelín. Hodí se obzvlášť jako lahůdka například k Pivu nebo k jiným alkoholickým nápojům.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Pepřový sýr

Tento recept je vlastně imitací francouzského sýra Boursin z nám dostupných surovin. Je velmi chutný k podávání například po jídle nebo vrámci studené mísy.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Pesto

Tato hmota (bohužel pro Pesto mne opravdu jiný výraz nenapadá) pochází z italské kuchyně a je velice zajímavá. Na tento recept jsem narazil náhodou a když jsem jej ze zájmu realizoval, neměl jsem ani tušení, co mám očekávat. Výsledek byl příjemným překvapením. Vzniklá hmota (nebo husté těsto) je velice chutná sama o sobě a navíc se hodí jako ochucovadlo například do zeleninového salátu nebo ke smíchání s těstovinami. Taky je zajímavé to, že je zde využita čerstvá bazalka. Dnes se dají poměrně snadno koupit různá koření v květináči a pěstovat je doma za oknem. Některá koření (například zrovna bazalka) mají čerstvá výrazně lepší chuť než sušená.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Plněný hermelín

Další zajímavá pochoutka, opět s použitím Hermelínu. Tentokráte se jedná o plněný hermelín a musím říci, že když jsem jej poprvé ochutnal, velmi mne nadchnul. Jedinou nevýhodou tohoto jídle je nutnost "vydlabat" hermelín, což se mi moc nedařilo. Třeba budete zručnější. Zde popisovaný rcept je na 4 sýry, což je asi tak nejmenší množství, které se dobře dělá v mixeru. Jinak na množství nezáleží.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Zapečený Hermelín

Pikantní jídlo, vhodné jako předkrm nebo jako doplněk studeného stolu.
Tepelná úprava: Zapékané