Kuřecí


Kuře je nejspíše světovým premiantem mezi drůbeží. Nedokáži si vybavit žádnou kuchařskou knihu z jakékoliv světové kuchyně, kde by alespoň několik kuřecích receptů chybělo. Snad by bylo spravedlivější uvědět v názvu této sekce, že se nemusí jednat vždy jen o kuře, některé recepty mohou být připraveny ze slepice (zvláště vývary a dlouho dělané omáčky) nebo z mladých kohoutků. Ale kuře stejně absolutně vede.

V mládí jsme s oblibou žertovali v různých společných stravovacích zařízeních, že kuře je 100x jinak, pokaždé však pečené. To ovšem nebyla chyba kuřete, ale těch, kdo jej připravovali. Možnosti využití kuřecího masa jsou totiž v podstatě neomezené.


Gratinovaná kuřecí prsa

Velmi chutná úprava kuřecích prsou dle francouzské kuchyně. Obzvláště efektní je temto pokrm, pokud je podáván přímo v zapékacích miskách na stůl. Jako příloha se hodí například Dauphinské brambory nebo obyčejné vařené brambory posypané drobně nakrájenou pažitkou
Tepelná úprava: Zapékané
Grilované kuře za 5 minut

Tento recept je zvláště vhodný pro situace, kdy nevíte, kolik strávníků potřebujete nakrmit (například v baru bebo malé restauraci). Nicméně se dá velmi dobře použít i doma
Tepelná úprava: Grilované
Indické kuře

Tento recept jsem kdysi přečetl v nějakém časopie. Myslím, že pochází od pana Lipského. Výsledek je velic chutný.
Tepelná úprava: Pečené
Jubilejní kuřecí salát

Toto jídlo bylo údajně servírováno královně Viktorii při její návštěvě Prahy. Nevím, co je na tom pravdy, ale chutná opravdu královsky.
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Kokosové soté

Mighty uesful. Make no mistake, I appreciate it.
Tepelná úprava: Grilované
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Absolutně nedietní
Kuře Marianne

Velmi chutná úprava kuřete dle Francouzské kuchyně.
Tepelná úprava: Dušené
Kuře na červeném víně

Chutná a velmi jemná varianta kuřete. Jídlo je sice dučené, ale na začátku se kuře osmahne a dokonce flambuje, takže chuť není v žádném případě fádní. Při flambování doporučuji používat zapálenou špejli a nedávat do hrnce ruku se sirkami. Pak nedopadnete jako já, když jsem si oflamboval paži .....
Tepelná úprava: Dušené
Kuře na Nivě

Velmi chutná kombinace žampionů s aromatickým sýrem. Kuřecí maso, které je spíše jemnější tím získá velmi dobrou chuť. Jako variantu kuřecího masa je zde možno s úspěchem použít krůtí maso, například jenom prsa.
Tepelná úprava: Smažené
Kuře na rozmarýnu

Jedná se o velmi zajímavou voňavou variantu pečeného kuřete. Pochází ze slunné Itálie a jistě stojí za pokus.
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Kuře na žampionech se špagetami

Celkem jednoduché jídlo středomořského stylu.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Kuře pečené se zelím

Tento recept je zajímavý svou jednoduchostí a velmi příjemným výsledkem. Je to v podstatě variace na normálně upečené kuře nebo kuře s nádivkou.
Tepelná úprava: Pečené
Kuře pečené se zelím II

Variantní recept na kuře se zelím, které jsem popisoval jako jedno z prvních drůbežích jídel jsem dostal onehdá od jedné naší čtenářky. Nazývají jej prý doma "Kuře ala kačena" a opravdu musím uznat, že má trochu chuť jako pečená kachna. Takže recept jsem zkusil, moc děkuji a přeji všem dobrou chuť.
Tepelná úprava: Pečené
Kuře plněné špenátem

K této kombinaci jsem dospěl po celkem dlouhé době pokusů, kdy jsem se snažil spojit do jednoho jídla chuť drůbežího masa a zadělávaného špenátu. Je to možné například v různých špenátových rolkách, ale ty jsou dost výrobně náročné, protože zadělávaný špenát je beztvará hmota a špatně se do masa roluje. Takže naplnit jím kuře je asi to nejjednodušší....
Tepelná úprava: Pečené
Kuře po marseilsku

Další poměrně jednoduchá a chutná úprava kuřete dle francouzské kuchařky. Podobně jako u kuřete Marianne, i zde je dána hlavní složka chuti dušením kuřete ve víně s rajčatovým protlakem. Tato základní kombinace potom nabízí neomezená množství variant za použití různých druhů koření a doplňků. Zde jsou to olivy společně se slaninou.
Tepelná úprava: Dušené
Kuře v Chatney omáčce

Tak tohle jídlo vzniklo v podstatě z nouze a jedná se o jakýsi styl, vzdáleně podobný Indické nebo Indonézské kuchyni. Jako základ byla původně vzata buráková chatney omáčka, která je občas k dostání v některých asijských obchodech. Nicméně její chu't lze úspěšně nahradit burákovým máslem a několika kořeními. Takže zde se nejedná o žádné originální jídlo, je to čistě domácí variace. Jak úspěšná ? - to prosím posuďte sami.
Tepelná úprava: Smažené
Kuře zapečené s bramborem

Celkem jednoduché a efektní jídlo. V jednom pekáči se připraví maso i s přílohou.
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Kuřecí soté s burákovou omáčkou

Další Idonéský recept. V této kuchyni je vůbec silně zastoupeno kuřecí maso a jeho úprava grilováním malých kousků na jehle - soté. Nicméně většina zde uvedných receptů lze praktikovat i s jehněčím, vepřovým nebo hovězím masem.
Tepelná úprava: Grilované
Kuřecí stehna se zeleninou

Chutné a zajímavé jídlo ze slunné Itálie. Příprava není složitá a chuť je velmi dobrá. Typicky “Italský” nádech tomuto pokrmu dávají česnek a Oregano. Italská “nešpagetová” a “nepicová” kuchyně je u nás poněkud neoprávněně opomíjena. To ovšem neznamená, že by neexistovala. Naopak Italská kuchyně je velmi zajímavá například v přípravě ryb nebo právě drůbežího masa.
Tepelná úprava: Smažené
Paštika z drůbežích jater

Paštiku z kuřecích nebo z kachních jater považuji za velkou pochoutku. Kdysi jsem se snažil takovou paštiku vyrobit podle několika poměrně složitých receptů, které obnášely takové postupy jako pečení ve vodní lázni atd. Nikdy se mi nepovedla a proto jsem na ni na mnoho let zanevřel. Až teď jsem našel velmi jednoduchý recept a výsledek hned na první pokus byl výtečný.
Jinak v receptu jsou uváděny jako hlavní surovina kuřecí játra, ale doporučuji vyzkoušet i variantu s kachními. Také zde uvádím jenom základní variantu paštiky, kterou lze dle chuti porůznu vylepšovat přidáním oblíbených ingrediencí.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Absolutně nedietní
Pečené kuře se špagetami

Celkem zajímavý, jednoduchý recept. Výsledek je příjemně chutný
Tepelná úprava: Pečené
Sladkokyselé orientální kuře

Další z orientálních receptů, nevím přesně z jaké země pochází, ale kdysi jsem viděl podobný a ten se nazýval Hong Kongské kuře, takžo možná odtud vítr vane. Jídlo je to vcelku jednoduché a chuťově přínosné, sladkokyselá chuť je vždy zajímavá
Tepelná úprava: Pečené
Smetanové kuřecí curry

Velmi jemné a šťavnaté kuřecí maso v curry omáčce. Díky tomu, že je zde možnost vyskládat si chuťe z jednotlivých druhů koření, namísto používání připravených směsí, nabízí nekonečný prostor k různým variantám. Také je možné si nastavit pálivost dle vlastní chuti.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Thajské kuřecí soté

Zde přináším náhled do další exotické kuchyně, tentokráte thajské. Thajská kuchyně má (alespoň podle mého názoru) dosti blízko k indické, na rozdíl od Indonézské není tak rozmanitá. Nicméně zde najdete velké množství zajímavých pokrmů. Jen je třeba dát pozor na množství používaného ostrého koření. Já osobně u většiny receptů raději poněkud ubírám, protože se mi zdají až příliš pálivé. Ale kdo má rád ostřejší jídla ......
Tepelná úprava: Grilované
Voňavá kuřecí křídla s květákem

Tento recept pochází z řecké kuchyně a svůj původ nezapře díky specifické vůni, kterou jsou příprava i podávání provázeny. Jinak vlastní příprava je velmi jednoduchá, poněkud se protáhne předchozím marinováním masa.
Tepelná úprava: Pečené