Králík


Je zajímavé, jak málo je poslední dobou králičí maso v naší kuchyni zastoupeno. Přitom se jedná o velmi libové, kvalitní a dostupné maso.

Snad je příčinou jistá antipatie lidí ke králičímu, pramenící z toho, že dříve se zvláště na vesnici jedl králík skoro pořád a to ještě nepříliš nápaditě upravovaný.
Hodně lidí, kterým se zmíníte o tom, že máte dnes k jídlu králíka se ošklíbne se slovy, že si ještě živě vzpomíná na každonedělní "babiččiny ušáky na smetaně nebo česneku ....". Konec konců asi nejlépe je tento vztah ztvárněn v nsmrtelné komedii Slunce, seno, jahody.
Tak se schválně podívejte, co všechno lze z králíka připravit ......


Grilovaný králík

Delší dobu jsem zkoušel různé varianty grilování králíka. Problem je hlavně v tom. že maso samo o sobě je dosti suché a tudíž na otevřeném grilu se ještě více vysuší. Ani nadívání například bůčkem nebo slaninou nepřineslo očekávaný efekt. Nakonec jsem zvolil opačný postup, obalení králíka slaninou a s výsledkem jsem byl celkem spokojen. Zelenina, použitá v tomto receptu je spíše jako doplněk, dá se vařit i bez ní.
Tepelná úprava: Pečené
Kořeněný králík s rajčaty

Zde Vám nabízím klasické rychlé tzv. minutkové jídlo připravované na jedné pánvi. Variantně lze místo králíka použít například kuře nebo krůtu. Potom možná nebude nutné maso předem vařit.
Tepelná úprava: Smažené
Králík Brailion

Tento recept pochází z Francie a je pro našince poněkud netradiční. Nicméně je vhodné při konzumaci králíka občas pozměnit přípravu, oproti tradičním recetům: na paprice a pečený na česneku. Toto je něco opravdu zcela jiného.
Tepelná úprava: Pečené
Králík na rozmarýnu

Z tohoto recepu vznikne velmi jemné, měkoučké králičí maso s chutnou omáčkou. Velmi zajímavý je postup, kdy králíka dlouho máčíme ve vodě a pak nasucho dusíme. Byl jsem k tomuto postupu nejdříve trošku nedůvěřivý, ale mohu vřele doporučit.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Králík na zelenině

Jedná se o poněkud "divočejší" verzi králíka, dle původní receptury je dokonce možno tuto úpravu použít i na zajíce nebo divokého králíka. Já bohužel nemám divočinu běžně k dispozici, tak jsem ji ozkoušel pouze s klasickým domácím ušákem. A posuďte sami, podle mne se jedná o velmi zdařilý pokrm.
Ještě abych nezapomněl, jídlo pochází ze střední Itálie a asi nejvhodnéjší přílohou jsou pro ně nějaké širší nudle, např. papardelle nebo tagliatelle - na rozdíl od úzkých těstovin lépe podrží řídkou omáčku.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Králík po Provensálsku

Další netradiční recept na přípravu králíka. Velmi chutná omáčka a měkké maso.
Tepelná úprava: Dušené
Králík s Nivou

Velmi chutné a nepříliš složité jídlo z králíka. Zvláště omáčka je zajímavá.
Tepelná úprava: Dušené
Milánský králík

Jak již název napovídá, zde se jedná o králíka z italské kuchyně. Jídlo je možno podávat s tradičními italskými přílohami, tj. těstovinami, ale nechutná špatně ani s bramborem.
Tepelná úprava: Dušené
Ostrý Bengálský králík

Tento recept je vlastně sonda do Indicky laděné kuchyně a to s králičím masem. V klasické Indické restauraci sice králičí maso moc často neuvidíte, nicméně se jedná o maso, ktzeré na rozdíl od hovězího či vepřového v Indii povolené je a navíc je velice jemné a chutné.
Tepelná úprava: Smažené
Zapečený králík s těstovinou

Poněkud netradiční úprava králíka, nevím z jaké národní kuchyně pochází, ale dle surovin a použitého koření bych odhadoval nejspíše italsou kuchyni.
Tepelná úprava: Zapékané
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Ostřejší