SALÁTY


Co říci k receptům na saláty. Snad jenom to, že se jedná o dlaší sekci s téměř neomezenými možnostmi a s velice těžko definovatelnými hranicemi. Vždyť sem je možná zařadit tisíce pokrmů, od nejjednodušších zeleninových salátů jenom zalitých octem a olejem až po složitá, víceméně plnohodnotná jídla s přimíchaným masem, vejci atd.
Takže se prosím nepohoršujte, pokud zde naleznete nějaký pokrm, který by se spíše než salátem dal nazvat třeba předkrmem nebo přílohou.

Ještě jedna poznámka na okraj: neuvádím tady žádné ty opravdu "klasické" Vlašáky nebo Bramborové saláty - ty se dají najít všude a každý do nich přidává ty nejlepší suroviny dle svého přesvědčení (jako příklad lze poznamenat vánoční bramborové saláty, co kus to originál, za který dá autor ruku do ohně ...). Já se zde snažím popsat saláty, které jsou méně známé a nejlépe poněkud lehčího charakteru - takže zde moc majonézových salátů nenejdete.


Bramborový salát bez majonezy

Velmi jednoduchý a lehký salát bez majonezy. Je velmi dobrý např jako příloha k pečené krůtě. Zvláště pro ty, kdo jedí krůtu 25 nebo 26 Prosince o jako já bud tento salát vhodným zlehčením jídelníčku po náročném štědrém dnu a majonezových salátech, často podávaných ke kaprovi.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Hermelínový salát

Hned na úvod bych Vás rád upeozornil, aby jste se nenechali odradit názvem. Tento salát nemá nic společného z hermelínovým salátem, tak jak jej znáte z lahůdek tj. s těžkým majonézovým salátem, po kterém mně osobně když jsem jej naposledy pozřel přešla chuť na majonezové saláty pro nejbližší 3 roky. Tento salát je úplně jiný a stejná je opravdu pouze hlavní surovina.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Holandský (sýrový) salát

Toto je jedno z takzvaných nouzových jídel. Dá se vytvořit v podstatě z jakékoliv zeleniny, vhodné do salátu nebo i ze zbytku zeleninového salátu z předešlého dne. Kombinací se sýrem se z něj stane poměrně syté a zajímavé jídlo.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Jarní cibulový salát

Jedná se o jednoduchý chutný salát z jerní mladé cibulky. Příprava je velmi snadná, suroviny jsou zákldní, jediný problém může salát představovat pro lidi se slabším trávicím ústrojím. Proto doporučuji z počátku velmi střídmě.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Kuřecí Curry salát

Dosti hutný a sytý salát sloužící i jako samostatné jídlo. Já osobně jej mám rád v parných dnech samostatně jako jídlo. To že je v něm i maso má tu výhodu, že na rozdíl od pouze zeleninových salátů po něm brzy nedostanete hlad.
Tepelná úprava: Smažené
Masový salát

Toto je jednoduchý recept, jak využít pečené nebo vařené maso, které Vám zbylo a pro samostatnou konzumaci je příliš suché a nezajímavé
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Mrkvový salát s cibulí

Jednoduchý salát, vhodný jako doplněk nebo i příloha k jídlu. Je zajímavé jej kombinovat se salátem, uvedeným v dalším receptu - Mrkvový salát s křenem.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Mrkvový salát s křenem

Jednoduchý salát, vhodný jako doplněk nebo i příloha k jídlu. Je zajímavé jej kombinovat se salátem, uvedeným v předešlém receptu - Mrkvový salát s cibulí.
Tepelná úprava: Bez úpravy
Pečená studená zelenina

Tento recept možná nepatří přesně mezi saláty, ale na druhou stranu se jedná o lehké, zeleninové jídlo ideální pro podávání v horkých dnech.
Tepelná úprava: Pečené
Těstovinový salát

Dosti hutný a sytý salát. Hodí se jako příloha například ke grilovanému masu nebo i jako samostatné jednoduché jídlo.
Tepelná úprava: Vařené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Thajský krabí salát

Další pohled do Thajské kuchyně. Tentokrát se jedná o dosti netradiční salát. Nenechte se odradit poměrně nevábně vypadajícím krabím masem, když jej rozmrazíte, po úpravě chutná skvěle.
Tepelná úprava: Vařené