JÍDLA Z MASA


Tak tuto sekci hned na začátku uvedu poněkud konfliktním tvrzením a to sice: Maso podle mého názoru neoodělitelně patří do jídelníčku každého člověka. Je mi jasné, že tím mohu vzbudit velkou polemiku a argumentaci na téma toho, že maso je vlastně nezdravé, zbytečné, tloustne se po něm, pojídáme mrtvoly, atd. Na druhou stranu - pro každý z těchto argumentů existuje protiargument, ale toto není to pravé místo pro jejich předkládání - na to lze použít např. nějaké diskusní fórum.
Nikomu zde samozřejmě nelze vnucovat chuť k masu nebo hu nutit k jeho pojídání, existují např. lidé, kteří jsou nemocní a maso nesmí, nebo lidé, kterým se opravdu hnusí, ale v tom případě tato sekce není určena pro ně.

Jak už jsem uvedl na začátku tohoto úvodníku - maso dle mého názoru patří neoddělitelně do každé kuchařky a proto je "masová" sekce asi nejobsáhlejěí součástí mých stránek.


Jak jsem již uvedl v úvodu, jedná se o velmi rozsáhlou sekci a proto bylo potřeba ji rozdělit. Tudíž jednotlivé pokrmy najdete rozčleněné v jednotlivých podsekcích tak, jak jsou rozčleněny i v menu na pravé straně:

Hovězí

Vepřové

Drůbež

Přímo v této sekci potom můžete najít pokrmy, které se nedají jednoznačně zařadit k jednomu druhu masa - pokrmy kde je použito více druhů mas.


Aromatická telecí pečeně

Pečené nebo dušené telecí maso je opravdu velmi lahodné a to v jakékoliv úpravě. Má svoji neopakovatelnou strukturu a jemnost. Tento recept poměrně jedoduše docílí zajímavou, elegantní chuť omáčky a dodá tím telecímu ještě něco navíc....
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Kombinovaná masová pečeně

Tento recept je jakousi obdobou Živánské pečeně, ovšem v domácích podmínkách, tudíž v troubě. Namísto aromatické vůně otevřeného ohniště je zde použit aromatický přeliv, ve kterém se maso peče
Tepelná úprava: Pečené
Nasi Goreng

Nelekněte se prosím názvu tohoto jídla - není to žádná nadávka, ale pokrm z Indonéské kuchyně. Jedná se o velmi zajímavou kombinaci rýže, krevet a kuřecího masa. Takže nezbývá než ochutnat.
Tepelná úprava: Smažené
Ovčákův kotlík

Velmi chutné a zajímavé jídlo, které se (jak již název napovídá) dělá nejlépe z jehněčího masa. Nicméně velmi chutná je i varianta z masa hovězího. Celý pokrm se zapéká s bramborovou kaší, takže je vlastně rovnou i přílohou.
Tepelná úprava: Zapékané
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Paela

Paela je klasické španělské jídlo a v tamnějších restauracích ji můžete dosti často vidět. Poává se většinou přímo v pánvi, ve které se připravuje. Je pravda, že přendaváním na talíř poněkud ztrácí estetický vzhled, nedá se přendat aniž by se promíchala. Jinak složením poněkud připomíná rizoto, ale příprava je zcela jiná. Původní recept je poměrně složitý a obsahuje i postup při čištění škeblí, ráčků atd. Já jsem zde použil mraženou směs "Plodů moře", kterou můžete dosti běžně koupit ve větších supermarketech.
Tepelná úprava: Dušené
Ragů Bolognese

Jídlo, které zde popisuji je notoricky známé jako omáčka na všechny možné "Boloňské špagety", popřípadě jiné těstoviny. Původně jsem ho zde nechtěl ani uvádět pro jeho notorickou známost, ale v poslední době jsem viděl několik receptů, které jej uvádějí v různých variantách. A samozřejmě každý autor tvrdí, že jeho recept je ten pravý.
Bude asi těžké se dopátrat skutečně autentického složení, ale podle mého názoru bude nejlepší, když si každý vybere co mu chutná nejvíc. Já osobně jezdím do okolí Bologne dosti často a ragů, které jsem tam kdy dostal v restauracích bylo spíše jednodušší a obsahovalo jen základní součásti.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Satimboca

Velmi chutné minutkové jídlo, kde jsou výsledkem malé biftečky, právě tak na jedno nebo dvě sousta. Od toho pochází i jeho název, Satimboca znamená v Italštině něco jako hopdopusy....
Tepelná úprava: Smažené
Zabalená svíčková

Nápadité jídlo, chutně kombinující jemnost svíčkové s poněkud tučnějším vepřovým masem. Jinak se omlouvám, že je toto jídlo zařazeno do hovězí sekce, když je v něm i vepřové, ale kombinovanou sekci kvůli němu zavádět asi nebudu.
Tepelná úprava: Pečené
Živáňská s Barbecue Sauce

Tento recept je vpodstatě pouze drobnou obměnou klasické Živáňské, jak jí najdete v každé kuchařce. Zajímavá je zde kombinace s Barbecue Sauce, která dělá chuť ještě o poznání zajímavější. Proto zde recept na Klasickou Živáňskou uvádím pouze jako doplněk. Jelikož s jedná o kombinaci více typů masa, je tento recept uveden i v sekci Vepřové i v sekci Hovězí.
Tepelná úprava: Grilované