HOVĚZÍ


Hovězí maso je oblíbenou složkou mnoha světových kuchyní. Když odmyslíme Indii, kde je jeho požívání zakázáno z náboženských důvodů, je hovězí rozšířeno snad po celém světě. Kráva prostě provází věrně člověka již od nepaměti a dává mu mnohé z toho, co v kuchyni potřebuje. Takže s chutí do toho a pojďte vyzkoušet, co se z hovězího vaří u nás i ve světě.


3x minutkový guláš Stroganov

Recept na guláš Stroganov najdete skoro v každé kuchařce a můžete si jej objednat v mnoha restauracích. Co mne zaujalo je to, že recepty se od sebe často dosti podstatně liší. Není asi příliš jasné, z čeho opravdu pochází takzvaný "južnyj sos". Uvádím zde tři různé recepty, první dva jsou dosti obvyklé v kuchařských knihách, poslední jsem slyšel od Kuchaře ( to není chyba,s velkým K ho píši schválně i když to není jeho jméno) a tudíž mu věřím nejvíce. Nicméně ani ostatní dva nejsou k zahození.
Tepelná úprava: Smažené
Africká Hovězí pečeně

Zajímavé jídlo. Je zde vidět, co udělá burákové máslo v kombinaci s poměrně běžnými surovinami. Při prvním pokusu jsem použil normální máslo místo burákového, ale výsledek nestál za nic.
Tepelná úprava: Pečené
Biftečky na Portském víně

Velmi chutné jídlo pocházející z Francouzské kuchyně. Hodí se pro něj menší kousky z kraje svíčkové, které se nepoužívají na klasické steaky. A výsledek je při malé pracnosti velmi zajímavý ....
Tepelná úprava: Smažené
Boloňský guláš

Toto je variace na nám dobře známé guláše, tentokráte poněkud v Italském stylu. Jako výchozí surovina je zde uvedena kližka - jak jinak u guláše. Nicméně protože postup je poněkud odlišný, je možno ji zde nahradit i jiným masem, výsledek není o tolik rozdílný, jako u našeho tradičního pojetí guláše.
Tepelná úprava: Dušené
Burgundské hovězí

Velice chutný recept na přípravu hovězí roštěné. Bohužel příprava je poněkud zdlouhavější, ale hovězí roštěná naložením krásně změkne a je velmi chutná
Tepelná úprava: Dušené
Burgundský guláš

Toto je recept přečtený v časopie. Údajně se jedná o oblíbené jídlo prezidenta Havla. Recept je poměrně pracný, ale výsledek je velic chutný, zvláště na "pivní" sedánky s přáteli. Varuji před ochutnáváním ihned po dokončení. Dokud se guláš den neodleží, je poměrně nechutný.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Dietní
Carpaccio

Tento pokrm, hodící se výborně jako předkrm nebo součást studeného stolu jsem okoukal v jedné Italské restauraci. Je to vlastně italská obdoba u nás dobře známého tatarského bifteku ( takže se jedná o syrovou svíčkovou - pokud nejíte syrové maso nemá cenu číst dál, z tepelně upraveného to nejde).
Tepelná úprava: Bez úpravy
Feffersteak s Portskou omáčkou

Recept, který zde uvádím je další možností úpravy svíčkové - tohoto královského masa. Jedná se vlastně o jakousi kombinaci beefsteaku na pepři s jemnou omáčkou.
Tepelná úprava: Smažené
Grilovaná sladkokyselá roštěnná

Příjemné chutné grilované jídlo. Příprava není složitá, pouze je nezbytné nechat maso dost dlouho naložené v nálevu. Hovězí roštěná je poněkud nevyzpytatelné maso, velmi záleží na její kvalitě, zda nebude po ogrilování příliš tuhá. Právě dostatečná doba odležení přispívá k tomu, že se maso podaří měkké a šťavnaté. A pokud máte smůlu a maso přecejenom měkké není, nebuďte smutní, roštěnná se dá jíst i tužší, každopádně je to maso pro zdravé zuby.
Tepelná úprava: Grilované
Hovězí dušené na pivě

Tak tento recept pochází z Irska. Tato kuchyně u nás není zrovna moc známá, pod Irskem si člověk většinou představí jejich černá, hustá piva - především Guiness. A nejste daleko od pravdy, i v tomto jídle to pivo je ....
Jinak Irská kuchyně je velmi zajímavá a určitě toto jídlo nezůstane osamoceno.
Tepelná úprava: Dušené
Hovězí olivky

Toto je částečně varianta našich španělských ptáčků Také se jedná o plátky hovězího masa, ve kterých je zabalena náplň. Náplň je ovšem úplně jiná. Jídlo pochází z jedné britské kuchařky, pravděpodobně původem z afriky.
Tepelná úprava: Dušené
Chilly con carne

Přiznám se, že jsem poněkud na pochybách, zda recept, který zde uvádím opravdu patří k uvedenému jménu. Dlouho jsem se po receptu na uvedené jídlo pídil, až jsem se dostal k tomu, který zde uvádím.
Pokud někdo z Vás narazí někde na jiný recept na výše jmenované jídlo, budu velmi vděčný pokud mi jej pošlete. Nicméně Chilly con carne je klasické jídlo typou Tex-Mex, což znamená původně Mexické jídlo, často zmodifikované dlouholetým používáním ve Spojených Státech. Jak již sám název napovídá, jedná se o jídlo ostré, jehož chuť doplňují chilly papričky. Na druhou stranu jsem byl po jeho přípravě příjemně překvapen tím, že zase tak strašně ostré to jídlo není. Chuť pravděpodobně zjemní dušení papriček s masem a trochou škrobu
Tepelná úprava: Dušené
Kořeněné hovězí maso s cibulí

Tento recept je pro změnu z Řecka. Tamnější kuchyni zná asi dost lidí z dovolených, takže pro někoho snad bude lákavé si nějaké voňavé jídlo podle této receptury připravit a připomenout si prázdniny.
Tepelná úprava: Dušené
Musaka

Musaka je jídlo rozšířené v celé jihovýchodní Evropě. Nabízí ji snad každá řecká restaurace, hojně se objevuje v bulharské kuchyni a já osobně jsem ji poprvé jedl v tehdejší Jugosláviji. Existuje také v rozličných podobách. Já ji dělám z masa a brambor, ale existuje i varianta dělaná z lilku, nebo kombinovaná.
Tepelná úprava: Pečené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Nakládaný beef steak

Poměrně jednoduchý způsob zpestření přípravy steaku ze svíčkové. Jak už jsem mnohokráte psal v předešlých receptech, svíčková upravená narychlo sama svou kvalitou zaručuje úspěch jídla, excelentní je i klasický steak bez jakýchkoliv příchutí. Ale na druhou stranu i zpestření je někdy vítané
Tepelná úprava: Smažené
Nářez z oháňky s houbovým přelivem

Tak tohle jídlo patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem v poslední době někde jedl a poté zkoušel i vařit. Po pravdě řečeno, i když mám vařenou hovězí oháňku moc rád, nikdy by mne nenapadlo z ní dělat základ pro hlavní jídlo. Když jsem toto jídlo poprvé viděl na jídelním lístku, moc jsem nechápal, ale potom jem si je objednal a byl jsem unešen. Jenom chci podotknout, že se vlastně jedná o dvojjídlo - při vaření oháňky samozřejmě vznikne výborný hovězí vývar.
Tepelná úprava: Vařené
Obtížnost úpravy: Velmi Pracné
Dietnost pokrmu: Normální
Omáčka na steaky

Nechci v tomto receptu dávat návod jak dělat steaky na pánvi. Na tuto činnost existuje plno různých názorů co se týče masa, propečenosti atd.. Já osobně považuji za nejlepší vysoký steak z pravé svíčkové propečený "dorůžova". Snad jen ještě jednu radu pro svíčkovou, při smažení vysokých steaků (3-4 cm) se nejlépe propečenost pozná hmatem, když steak zhora zmáčknete. Časem se dá vypěstovat dost dobrá zručnost, podle toho jak maso mění tuhost.

Níže uvedné omáčky jsou používány jako doplněk k staeakům, ať už se jedná o svíčkovou, roštěnnou nebo vepřové kotlety. V tvorbě omáček neexistují hranice, kombinací různých přísad se dají vytvořit nejrostodivnější chutě. Proto zde několik příkladů.
Tepelná úprava: Smažené
Plněná hovězí pečeně

Jedná se o poněkud složitější, ale velice vděčné jídlo v italském stylu. Vyznačuje se bohatrým použitím sýra a rajčat. Dá se podávat s rozmanitou přílohou, ale asi nejlepší je po italsku s makarony nebo jinou kvalitní těstovinou.
Tepelná úprava: Pečené
Pot - au - feu

Zde se jedná o velmi zajímavou, leč časově náročnou úpravu masa. Vlastní příprava není příliš náročná, ale celková doba tepelné úpravy je bezmála 4 hodiny. Tento čas je poplatkem za to, že maso není poničeno tlakovým vařením v papiňáku, ale je pozvolna podušeno až k dokonalé měkkosti.
Také tento recept asi není jediný toho jména. V překladu pot-au-feu znamená hrnec na ohni a viděl jsem různé jeho modifikace, například s přidáním hovězího jazyku nebo morkových kostí, ale to jsem zatím nikdy nezkoušel.
Tepelná úprava: Vařené
Roštěnky na Celeru

Toto je zatím jediný recept, který jsem našel Internetu. To ukazuje na fakt, že lidé pohybující se po Webu dost často jídlo opomíjí. Nicméně je to první vlaštovka a mimochodem velice zdařilá. Autorovi děkuji.
Tepelná úprava: Dušené
Svíčková grilovaná vcelku

Tento recept není vlastně žádným opravdovým receptem, jedná se spíše o tlumočení dobrého nápadu.
Svíčková - coby nejlepší maso na jakoukoliv úpravu se dá samozřejmě grilovat i nakrájená na plátky a to bez jakékoliv úpravy. Jak bude výsledná pečeně vypadat, tj. zda bude krvavá, medium nebo vysušená se reguluje jednoduše, dobou a intenzitou. Stav se dá poznat i pomačkáním na plátek masa, podle pružnosti.
Nicméně nápad grilovat svíčkovou vcelku se mi velmi zalíbil. Nejlepší je tzv. ocásek svíčkové, tj. konec, který se zužuje do špičky. Z tohoto kusu potom podle toho, v které části jej řežete získávaáte více či méně propečené maso. A i v místech, kde je maso široké a tudíž uvnitř méně propečené jsou jednotlivé plátky v průřezu odstupňovány od silně opečené kurky až po červený střed.
Tepelná úprava: Grilované
Svíčkové řezy v sýru

U tohoto jídla se využívá kombinace osmaženého masa ze svíčkové a osmaženého sýra. Výsledek je občas obtížné upravit vzhledově, ale chuťová stránka věci je excelentní. Dají se zde vpodstatě využít malé kousky svíčkové, které Vám například zbudou z beef-steaků.
Tepelná úprava: Smažené
Vitello Tonato

Tento pokrm mne velmi oslovil hned, když jsem uviděl recept. Je to jídlo podávané za studena a dá se použít jako předkrm i jako součást studeného stolu. Jen je potřeba dát pozor na pozřené množství - omáčka je vemi chutná ale také velmi hutná.
Jinak hlavní surovina je zde telecí maso, ale je možno použít i krůtí prsa nebo vepřovou plec.

Tepelná úprava: Vařené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Absolutně nedietní
Voňavé dušené hovězí

Tento recept pochází údajně ze Španělska a zaujal mne svojí nápaditostí, jak lze okořenit hovězí maso. Chuť i vúně jsou velmi specifické a určitě se vyplatí vyzkoušet především tomu, kdo má rád netradiční a nápadité pokrmy.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální
Zapékané hovězí s rajčaty a těstovinami

Velmi zajímavé jídlo poněkud řeckého stylu. Je až s podivem, jak zajímavý pokrm se dá vytvořit z celkem běžných surovin.
Tepelná úprava: Zapékané
Obtížnost úpravy: Pracnější
Dietnost pokrmu: Normální