RYBY


Ryby jsou podle mého názoru stále v naší kuchyni složkou, která není dostatečně doceněna a zastoupena.

Přitom v dnešní době je již opravdu z čeho vybírat. Dříve jsem míval pochopení pro lidi, kteří nejedli ryby, protože neradi vybírají kosti. Ani já nejsem v tomto oboru příliš zručný. Dnes však je možné vybírat z poměrně pestré škály ryb a to jak sladkovodních tak mořských. A opět zde platí pravidlo, že způsobů úpravy ryb lze v různých světových kuchyních najít téměř nekonečné množství.


Bouillabaise

Slavná "Bujabéza" bývá označována jako polévka. Ale v podstatě se jedná o řídkou omáčku, ve které jsou připraveny různé typy mořských živočichů. Pokud si ji objednáte v restauraci, většinou to vydá za pořádné jídlo. Já jsem ji bohužel nikdy nejedl v Marseile, kde je tradičním jídlem, ale ani v Paříži nebo v Bruselu podle mého názoru nechutná špatně. Takže nevím, zda tento recept je ta opravdová "Bujabéza", ale každopádně stojí za zkoušku.
Tepelná úprava: Dušené
Filé s nudlemi

Zajímavý a velmi jednoduchý pokrm, který mi zaslal jeden ze čtenářů. Přináším Vám jej tedy k posouzení
Tepelná úprava: Smažené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Grilovaný pstruh

Zde se nejedná o návod na to, jak grilovat pstruha. Jde spíše o jeho naložení, které výsledný pokrm značně skvalitní.
Tepelná úprava: Grilované
Hřebenatky se špagetami

Toto je asi nejméně náročný ale podle mnoha mých známých nejlepší způsob úpravy hřebenatek. Pro toto jídlo jsou vhodné menší hřebenatky (do cca 3 cm průměru). V přímořských zemích se běžně prodávají na rybích trzích, u nás jsou občas k dostání v obchodech (nebo sekcích hypermarketů) se zachlazenými rybami.
Tepelná úprava: Dušené
Losos s bazalkou a se zeleninou

V tomto receptu je ryba (zde losos, ale může být použita jakákoliv jemná ryba) upečena společně se zeleninou a kořením. To dává celému pokrmu velmi zajímavou chuť a při podávání lze rybu doplnit vzniklou zeleninovou omáčkou.
Tepelná úprava: Pečené
Losos v bylinkové omáčce

Tento recept není ani nijakou specielní přípravou Lososa, spíš doporučením jak s touto rybou nakládat. V současné době je u nás možno koupit čerstvého, zachlazeného lososa. Toto maso samo o sobě již téměř nepotřebuje žádnou úpravu, stačí trochu osmažit a je výborné. Vyplatí se koupit lososí filety než tzv, podkůvky. Kilogramová cena je sice o něco vyšší, ale konečný efekt he výrazně lepší, filety nejsou nikdy suché
Tepelná úprava: Smažené
Pečená kořeněná ryba

Toto je první z Indonéských receptů, které chci postupně zveřejňovat. Tato velmi zajímavá orientální kuchyně je u nás bohužel téměř neznámá a přitom nám má zajisté co nabídnout. Obsahuje velmi zajímavá jídla a to něco jako kombinaci Čínské a Indické kuchyně. Nicméně na rozdíl od indické je zde použito i hovězí maso. Jinak podobně jako Indická kuchyně používá hodně curry, česnek adalší výrazné chuti, navíc ještě velmi často kokosovou moučku.
Tepelná úprava: Pečené
Pstruzi po Alsasku

Tento recept pochází z Francie a je to další možnost, jak chutně upravit pstruha, tuto výbornou a u nás lehce koupitelnou rybu
Tepelná úprava: Pečené
Ragů z mořských živočichů

Celkem jednoduché jídlo z mořských živočichů, které pro tuto úpravu můžeme použít i zamražené.
Tepelná úprava: Dušené
Rybí prsty v Hermelínu

Další možnost využití Hermelínu, krále sýrů. Tentokrát využijeme kombinaci s polotovarem - předsmažené rybí prsty.
Tepelná úprava: Zapékané
Rybí ragú s bramborem

Rychlé, jednoduché jídlo a tomu, kdo má rád rybí maso jistě přijde k chuti.
Tepelná úprava: Dušené
Špagety s tuňákem

Velmi jednoduché a rychlé jídlo. I když uvedená kombinace mrkve s tuňákem může působit poněkud podivně, výsledek považuji za velmi přesvědčivý.
Tepelná úprava: Smažené
Těstoviny s krevetami a hříbky

Jedna z mnoha chutných variant, v kterých italská kuchyně předkládá svůj největší poklad - těstoviny. Asi nejlepší pro tuto příležitost jsou tenké ploché nudle - tagliateliny, případně širší nudle - tagliatele. Ale i normální špagety určitě nic nezkazí - jen doporučuji koupit opravdu kvalitní, nejlépe italské, ty vyráběné u nás nejsou špatné ale není to ono.
Tepelná úprava: Dušené
Zapečené file s porkem

Další jídlo v poněkud "Indickém stylu". Vyznačuje se použitím hodně Curry koření a absencí hovězího nebo vepřového masa. Jako maso je zde uvedeno rybí filé, ale v podstatě lze použít jakoukoliv rybu. Já například často používám plátky Aljašské tresky, které jsou běžně ke koupi mražené. Ryba se vaří v nálevu, který ji velmi zjemní a to jak chuťově tak i pachově
Tepelná úprava: Zapékané
Zapečené file se žampiony

Další varianta zapečeného rybího filé. Tato kombinace suroviny a postupu je velice vděčná a dává téměř neomezenou možnost obměn. Zde je použito filé z mořské štiky, ale lze samozřejmě použít i jiné.
Tepelná úprava: Zapékané
Zapečené rybí filé

Velmi chutná úprava rybího filé
Tepelná úprava: Zapékané
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Dietní
Zapečený senvič s tuňákem

Toto je spíše rychlé, snídaňové jídlo nebo jídlo vhodné k posezení u dobrého nápoje. Může také sloužit jako předkrm k hlavnímu jídlu.
Tepelná úprava: Zapékané