BEZMASÁ


Jídla bez masa, by se stejně stejně jako masitá jídla měla vyskytovat pravidelně v našem jídelníčku. V předešlé sekci jsem se sice vyznal k upřednostňování masitých jídel, ale na druhou stranu musím uznat, že i přesvědčenému "masožravci" se maso může přejíst a může mít chuť na něco lehčího. Navíc například v horku nebo před sportovním výkonem je bezmasé jídlo vždy vhodnější.

Je také asi pravda, že naše evropská populace pojídá více masa než by bylo vhodné. Takže bezmasá jídla prosím nezanedbávejme a pojďme některá vyzkoušet.


Baskické fazole

Tento recept jsem vyčetl v jedné francouzské kuchařce, nicméně pochází prý z Baskicka, což je v Portugalsku, odkud je údajně dělníci přenesli do Francie. Takže původ není příliš jasný, nicméně tomu, kdo má rád malé zelené fazolky můžu jenom vřele doporučit.
Tepelná úprava: Dušené
Bramborová omeleta

Bramborová omeleta je velmi univerzální a jednoduché jídlo. Dá se jíst samotná tak, jak je popsána v receptu, dá se do ní například při přípravě přidat na kousky nakrájeená slanina, nebo se může těsně před dokončením nazdobit jako jakási bramborová pizza.
Velmi chutná je i za studena a v některých jižních zemích se používá nakrájená na malé kousky jako základ jakýchsi jednohubek - prostě se do kousku omelety zarazí párátko a na něj se napíchne oliva, kousek šunky, kousek klobásky atd.
Tepelná úprava: Smažené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Brambory na kyselo

Toto je jednoduché lídlo, mající původ pravděpodobně na slovensku. Je přípravou trochu podobné naší Kulajdě, ale chuťově se dost odlišuje
Tepelná úprava: Vařené
Curry rýže

Tento recept je vlastně receptem na přílohu. Curry rýže je dosti běžná v asijských kuchyních. Dokonce i u nás se dá koupit polotovar na curry rýži, ale upřímně řečeno moc nadšen jsem z něj nebyl. I když se jedná o přílohu, rýže je velice aromatická a dá se jíst i skoro samotná.
Tepelná úprava: Vařené
Dauphinské brambory

Zde se jedná spíše o chuťově bohatou přílohu, která ovšem může sama o sobě sloužit jako jednoduché jídlo. Jako příloha se například výborně hodí ke gratinovaným pokrmům.
Tepelná úprava: Pečené
Gratinovaná rokforová vejce

Bezmasé gratinované jídlo z Francouzské kuchyně, které bezpochyby udělá svou bohatou chutí radost všem labužníkům. Jako jedna ze surovin je zde posána bílá omáčka. Její přípravu popisuji v rubrice "neobvyklé suroviny", i když se nejedná o nikterak neobvyklou přísadu. Naopak, svou jednoduchostí a rozmanitou využitelností zváště při zapékání se řadí k často používaným receptům francouzské kuchyně.
Tepelná úprava: Zapékané
Hermelín se Žampiony

Jednoduché, zapečené jídlo, vhodné jako předkrm nebo malý hlavní pokrm. K zde popsaným surovinám je možno dle chuti přidávat další, například zajímavá je kombinace s nakrájenými uvařenými brambory.
Tepelná úprava: Zapékané
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Dietní
Hroší papriky

Název tohoto receptu je, připouštím, poněkud zvláštní. Na vysvětlenou snad jen tolik, že se nejedná o papriky z hrocha ani o papriky pojídané opravdovými hrochy, ale o recept, který mi ukázel kamarád, který má přezdívku Hroch. Jinak se jedná o velmi jednoduché a vděčné jídlo, kterým uděláte radost.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Jednoduchá omáčka na těstoviny

Opravdu jednoduchý a hlavně velmi rychlý pokrm - dá ce připravit v době, než se zašne vařit voda na těstovny, nebo dokud se těstoviny neuvaří.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Kokosová rýže

Další varianta ochucené rýže. Dá se při bohatější tabuli kombinovat například s čistě bílou rýží nebo s jinak ochucenou rýží. V asijských kuchyních je podávání několika druhů rýže dosti obvyklé.
Tepelná úprava: Vařené
Maďarská omáčka na těstoviny

Tento pokrm by bylo možné publikovat jako klasickou ukázku tzv. fusion pokrmů, které jsou dnes oblíbené v dražších restauracích. Jedná se o pokrmy, které v sobě kombinují dominantní prvky více národních kuchyní.
Zde je omáčka připravená z typicky maďarských surovin, ale je použita na špagety nebo jiné dlouhé těstoviny, což patří spíše do středomoří.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Maďarský bramborový guláš

Jídlo, které mne překvapilo svou zajímavou chutí a jednoduchou úpravou. Uvádím jej v sekci Bezmasých jídel, i když k jeho přípravě je použita mimo hlavní suroviny i slanina. Pro toho, kdo o maso opravdu nestojí, je možní ji vynechat. Jinak pro maďarský guláš většinou platí, že má být pořádně ohnivý. To nechávám na chuti jednoho každého jedlíka, podle mého názoru tento guláš chutná dobře i nepálivý.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Ostřejší
Pečená Africká mrkev

Toto jídlo je také velmi vhodné jako příloha, například k pečeným masům
Tepelná úprava: Pečené
Přes kládu

Toto je velmi jednoduché, levné staré České jídlo. Uvádím ho jako ukázku toho, že se dá vcelku chutně pojíst i když člověk nemá v lednici skoro nic.
Tepelná úprava: Smažené
Římský květák

Jednoduchá chutná úprava květáku, kterou je možno použít jako přílohu nebo jako lehké samostatné jídlo.
Tepelná úprava: Dušené
Smetanové špagety

Jedná se o poměrně jednoduché jídlo s rychlou přípravou. Uvádím jej zde jako bezmasé, ale do omáčky je možno přidat i šunku nebo jiný masný výrobek. Taktéž velmi zajímavou chuť docílíte přidáním do omáčky jedné malé konzervy tuňáka.
Tepelná úprava: Vařené
Sýrový nákyp

Nepříliš složité jídlo, které může sloužit podávané se salátem jako večeře nebo lehký oběd. Pro milovníky ostřejších chutí může být málo výrazné, ale "sýrožrouti" si jistě pochutnají.
Tepelná úprava: Pečené
Špenátové rizoto

Toto je recept na jedno z mnoha rizot, která se velmi často vyskytují v italské nebo francouzské kuchyni. Od našeho rizota jak jej známe se poněkud liší, není to suchý upečený pokrm ale spíše jakási rýžová kaše. Jejich obdobou je paela, známá ze španělských kuchařek.
Jinak tento recept je ve složce bezmasá jídla, i když je v něm použit malý kousek slaniny. Ten je možné v případě opravdu vegetariánského pokrmu vynechat.
Tepelná úprava: Vařené
Špenátový koláč

Zajímavé bezmasé jídlo, u kterého základ tvoří listový špenát. Pro našince je špenát znám především v mleté formě jako příloha k masu a knedlíkům, ale v Francii, odkud tento recept pochází se listový špenát používá podtatně bohatěji.
Tepelná úprava: Pečené
Těstoviny carbonara

Nevím přesně, zda se v tomto případě jedná o autentický recept na "carbonara", spíše si myslím, že i v Itálii se pod tímto názvem připravují různé varianty omáčky. Každopádně se jedná o tak jednoduché a vděčné jídlo, že ho tady musím popsat.
Tepelná úprava: Dušené
Obtížnost úpravy: Jednoduché
Dietnost pokrmu: Normální
Zapečené brambory se špenátem

Zajímavý jednoduchý recept na bezmasé jídlo, který jsem objevil nedávno v nějakém časopise. Není to moc pracné a efekt je ... mňam.
Tepelná úprava: Zapékané
Žampiony ve víně

Lehké jídlo, které může sloužit jako předkrm nebo malá "svačinka".
Tepelná úprava: Smažené